Ez a feladat a differenciálás és jutalmazás remek eszköze. Nagyon egyszerű, kevés felkészülést igényel, viszont szerfelett hatékony.
Előkészítés:
- Gondold végig, hogy kik azok a tanulók, akik az adott tananyagban a legjobban teljesítettek. Ők lesznek a segédeid. Csoportlétszámtól függően 6-8 tanulóra jusson 1 segéd.
- Készíts a segédek számára kitűzőt. Ennek a legegyszerűbb módja, ha öntapadós címkére ráírod: Tanársegéd. Készíthetsz persze profibb kitűzőket vagy nyakba akasztható feliratokat is, a lényeg az, hogy minden tanuló számára világos legyen, hogy kik a tanársegédek.
- Készítsd el a feladatot vagy feladatsort, melyet a tanulóknak önállóan kell megoldaniuk.
Megvalósítás
Ismertesd az osztállyal a szabályokat:
- A kapott feladatot önállóan kell megoldaniuk. Ha nem boldogulnak, a tanársegédektől kérhetnek segíthetnek. Ha esetleg valamelyik tanársegéd nem ad kellő segítséget, fordulhatnak egy másikhoz. Ha még így sem kapnak javaslatot a megoldásra, fordulhatnak hozzád.
- A tanársegédek feladata, hogy megoldásra vezessék a rászorulókat, de ne mondják meg a megoldást. Az utat kell megmutatni, nem az eredményt!
- Indulhat a munka!
Miért működik?
A segédnek választott tanulók tudása tovább mélyül azzal, hogy tanítóvá válnak, el is kell tudnuk magyarázni a megoldás lépéseit.
- Nő a tanársegédek önbizalma.
- A feladatmegoldók bátrabban kérnek segítséget társaiktól, mint a tanártól.
- Végső esetben ott van a tanár is segítségnek.
- Csökken a tanár által beszéddel töltött idő az órán. Ne feledjük, a tanuló az aktivitásból tanul, nem abból, hogy bennünket hallgat.
- Mivel a témában legotthonosabb tanulókból lesznek a segédeink, ez a többieket is arra motiválja, hogy legközelebb ők kerüljenek a kiválaszthatók közé, ezért nagyobb erőfeszítésre lesznek hajlandóak.
Tóth Katalin