Tollbamondás hiányzó szavakkal
Cél:
A figyelem fejlesztése, együttműködés kialakítása, tantárgyi anyag memorizálása, helyesírás fejlesztése, a korábbi tananyag elmélyítése, a szófajok ismeretének elmélyítése, a szókincs bővítése, a kreativitás fejlesztése.
Előkészítés:
Egy rövid szöveget állítunk össze. Bejelölünk néhány tartalommal rendelkező szót, amelyet a tollbamondás alatt ki fogunk hagyni. Pl.:
Valamikor réges-régen, élt egyszer egy _______________ nő egy _______________ házban. Egy szép napon elment a _______________ nő a közeli _______________, hogy vegyen egy kis _______________ zöldséget és édes _______________ . Amikor hazaért, sehol sem találta a _______________, _______________ kutyáját. Az asztal alatt azonban megpillantott egy _______________.
Folyamat:
1 Ismertetjük a tanulókkal a szabályokat:
A tollbamondás során bizonyos szavak helyett tapsolni vagy lábunkkal dobbantani fogunk. A taps azt jelzi, hogy a szöveget melléknévvel kell kiegészíteni, a dobbantásnál pedig főnevet kell használni. Mindenki kedvére választhat a mondatba illő szót.
2 Lediktáljuk a szöveget, közben tapsolunk vagy dobbantunk. Pl.:
Valamikor réges-régen, élt egyszer egy TAPS nő egy TAPS házban. Egy szép napon elment a TAPS nő a közeli DOBBANTÁS, hogy vegyen egy kis TAPS zöldséget és édes DOBBANTÁS . Amikor hazaért, sehol sem találta a TAPS , TAPS kutyáját. Az asztal alatt azonban megpillantott egy DOBBANTÁS .
3 A tanulók összehasonlítják mondataikat, és értékelik egymás megoldását.