Tollbamondás, melyben a tanár a médialejátszó
Cél:
A figyelem fejlesztése, együttműködés kialakítása, tantárgyi anyag memorizálása, helyesírás fejlesztése, új tananyag bevezetése, korábbi tananyag gyakorlása.
Előkészítés:
Kilenc, két tagból álló kifejezésből számozott listát készítünk. A listát úgy állítjuk össze, hogy a kifejezések egyik tagja páratlan, a másik tagja páros számú legyen, és az egy kifejezéshez tartozó tagok ne egymás után következzenek. Pl.:
1 Liszt 2 Pista 3 József 4 Ferenc 5 Besenyő 6 Attila
7 Puskás 8 Miklós 9 Zrínyi 10 Csoma 11 Rubik 12 Ferenc
13 Kőrösi 14 Leó 15 Szilárd 16 János 17 Neumann 18 Ernő
Folyamat:
1 Ismertetjük a tanulókkal a médialejátszó működését. A táblára felrajzoljuk a következő jelöléseket, és megbeszéljük a jelentésüket.
Lejátszás
Állj!
Vissza!
2 A tanulók párokat alkotnak. Az „A” tanuló felírja a füzetébe egymás alá a páratlan számokat 1-18-ig. A „B” tanuló ugyanígy a páros számokat írja fel.
3 Ismertetjük a feladatot: A tanár MP3 lejátszóként szavakat fog lejátszani. A tanulók feladata, hogy a megfelelő sorszám mellé írják a megfelelő szavakat. (Tehát minden tanuló vagy csak páros, vagy csak páratlan sorszámú szavakat fog leírni.) Ha elakadnak, szóba, közbekiáltva utasíthatják a médialejátszót: „Állj!” vagy „Vissza az ötöshöz!” stb.
4 A tanár meglehetősen gyorsan, megállás nélküli olvassa a szavakat. („Egy Liszt kettő Pista három József” stb.) Amikor a lista végére ér, elölről kezdi az olvasást.) A tanulók utasításainak megfelelően megáll vagy a megnevezett számtól folytatja a felolvasást. Fontos, hogy gyors tempóban olvassunk.
4 Amikor már nincs több utasítás a diákoktól, mert mindenki leírta a maga szavait, az „A” és „B” tanulók párosítják saját listáik tagjait. Adjunk ehhez a feladat nehézségének megfelelő időkeretet!
5 Ellenőrizzük a megoldást!
(Liszt Ferenc, József Attila, Besenyő Pista, Puskás Ferenc, Zrínyi Miklós, Rubik Ernő, Kőrösi Csoma, Szilárd Leó, Neumann János)
“MP3” bejegyzéshez egy hozzászólás